Svećenici koji su rođeni u župi Kljaci

svecenici

Župa sv. Ilije kroz povijest je dala mnoga duhovna zvanja koja su bila i jesu do današnjih dana na ponos Crkvi, župi i narodu. Ovdje donosimo časna imena svećenika za koje, kako napisa u kronici župe fra Petar Bačić, "svjedoče pismeni spomenici da su porođeni u župi sv. Ilije i da su bili redovnici sv. Oca Frane i to od davnih godina..."

1. Lerotić o. fra Stjepan, bio učen u Italiji, umro u Visovcu 1839.

2 .Matić o. fra Frane, iz Čavoglava, umro u Šibeniku 1790.

3. Mikelić o. fra Ante, iz Kljaka, umro kao župnik u Brštanovu 1837.

4. Perković o. fra Mijo, iz Kljaka, actualis Secretarius Provinicial +Požega 1731.

5. Perković o. fra Ivan,(stariji) iz Čavoglava. Umro u Kninu 1757.

6. Perković o. fra Ivan, (mlađi) iz Čavoglava. Umro u Čavoglavama. Lector Philosophie.Da ukrijepi zdravlje poslan na rodni zrak, od sušice tute je umro- in domo paterna- na 11.01. 1803. od 29 godina. Pokopan je u Drnišu u crkvi sv. Ante.

7. Jelić o. fra Frane, iz Čavoglava. Umro u Karinu 1846.

8. Jelić o. fra Blaž, iz Čavoglava. Umro je u Kljacima 27.05.1796.

9. Podbioka o. fra Stipan, iz Umljanovića. Umro je na Visovcu 1759.

10. Podbioka o. fra Nikola, iz Umljanovića. Umro je na Visovcu 1793.

11. Radošević o. fra Grgo, iz Čavoglava. Umro je u Sinju 1746.

12. Radošević o. fra Marko, iz Čavoglava. Umro je u Sinju.

13. Radoš o. fra Karlo, iz Čavoglava. Umro je u Lišanima 07. 10. 1826.

14. Radoš o. fra Mijo, iz Čavoglava. Umro u Visovcu 1763.

Kroničar fra Petar Bačić na kraju popisa  završava tekst ovim riječima: "Ovaj popis redovnika rođenih u ovoj župi neka bude na ponos župljanima koji su dali svoje sinove da budu Redovnici učeni i svećenici-Misnici. Neka opet daju svoje sinove u Fratre da obnove glas kršćanskih, dobrih svojih praotaca."
U današnje vrijeme iz naše župe potječu dva svećenika:

1. Fra Krešimir Grga Mikelić

2. Don Franko Prnjak

Neka po našem zajedništvu i molitvama dobri Bog udijeli našim pokojnim svećenicima život vječni te po njihovu zagovoru i po primjeru živih svećenika pozove nove službenike za svoj oltar.