U Čavoglavama održan 4. Sabor ojkavice

Pred mnogobrojnom publikom održan je u Čavoglavama 4. SABOR OJKAVICE, večer očuvanog i njegovanog kulturnog blaga pod motom " Oj Čikolo napoji mi dušu, napoj tilo". Organizatori ovog Sabora su mještani Čavoglava na čelu s braćom Matić, Markom Perkovićem Thompsonom te Sandrom Goretom.


 Prostor na kojem se odvijao program odisao je starinom i etno ugođajem. Posjetioce je oduševila pojava magarca kojem su o samaru visjele košare pune fritula, starinska kola napunjena do vrha sijenom i starim alatima.Pozornicu je krasio tkalački stan za kojim je sjedila Manda Matić i sinija sa tronošcima na kojima su sjedila djeca u narodnim nošnjama.Program je započeo zvucima dipala, što je razgalilo mnogobrojnu publiku.Nakon intoniranja himne, minutom šutnje odana je počast poginulima u Domovinskom ratu i velikom prijatelju i pjevaču ojkavice gospodinu Ivanu Pejnoviću. Blagoslov Večeri ojkavice i ljepote udijelio  je župnik fra Ilija Mikulić, a jedan od idejnih začetnika Sabora ojkavice gospodin Ante Matić dao je zeleno svjetlo cjelokupnom događanju.Na pozornici su mu se pridružila braća Josip i Ivan te zvonkim glasovima publici oduzeli dah, a kad im se u pjevanju ojkavice pridružio i Marko Perković Thompson nastala je euforija. Smjenjivale su se potom ženske i muške pjevačke skupine,oko 130 izvođača iz Dalmatinske zagore. Ljepoti večeri u kojoj se baštinila didovina doprinijeli su i članovi Etno udruge "Petrovo polje" izvodeći koreografiju na pjesmu Geni, geni kameni i otplesavši  stara petropoljska kola.Uživalo se i u pismi gostiju iz Cetinskog kraja, "reri" te u nastupu guslara Jure Babića. Komičar Ivan Delaš "baba Manda", uveseljavao je prisutne svojim monologom. Publika je velikim pljeskom nagradila sve izvođače. U programskoj shemi specijalno mjesto i veliko zanimanje publike imao je izbor čuvarice i zaštitnice kulturnog blaga, ljepotice u narodnoj nošnji "ČIKOLSKA DIVA". Elegantnim hodom i kreativnim odgovorima na zabavna pitanja jedanaest ljepotice se borilo za naklonost žirija u sastavu: načelnik općine Ružić g.Josip Sučić, donačelnik općine g.Milan Buzov i Marko Škopljanac, gospodar imanja i etno zbirke u Radošiću. Voditeljici programa Sandri u ovom dijelu pomagala je šestogodišnja ljepotica u narodnoj nošnji Diva Perković koja je porukom ljepoticama "sve je lako kad si mlad i nije lako kad si mlad" te izvedbom "mamine" pjesme "Samo je ljubav tajna dvaju svjetova" oduševila publiku i iznenadila slavnog tatu. Žiri je drugom pratiljom proglasio čuvaricu narodnog blaga, ljepoticu Ines Leskur iz Ogorja, za prvu pratilju izabrana je ljepotica Višnja Koprtla iz Kljaka, a titulu "ČIKOLSKE DIVE" ponijela je ljepotica Marina Sučić iz Otavica. Prigodne poklone, cvijeće i lente uručili su članovi žirija. a "ČIKOLSKA DIVA" je imala čast da sve to primi iz ruku dike i ponosa hrvatskoga roda, našeg Marka Perkovića Thompsona. Fešta se potom nastavila do ranih jutarnjih sati.

Sandra Goreta